06 júla, 2013

Niekoľko faktov o "prázdninách"


     Čas skúškového obdobia či štátnicovania je za nami. (Aspoň pre väčšinu z nás. Ostatným prajeme pevné nervy a veľa letných drinkov.) Každopádne, týždne asketického života a úpenlivej snahy mozgu absorbovať fyzicky a psychicky neprijateľné množstvo informácií sme prežili (rany na duši a psychike sú však trvalé). Teraz nastal čas, kedy by sme si mali poriadne oddýchnuť, veď prázdniny sú predsa na to. Či nie? Nuž, tu je niekoľko faktov, prečo prázdniny už dávno nie sú tým čím bývali. Pocit, že máme o niečo menej povinností a právo využiť všetok svoj voľný čas ako chceme je trochu klamlivejší ako by sa nám na prvý pohľad zdalo.

   
1. Áno, prázdniny boli skutočnými prázdninami niekedy v období, kedy sme navštevovali základnú školu. Boli naozaj tou ľahšou časťou roka. Všetko, čo sme potrebovali ku šťastiu  bol pojazdný bicykel, bunker v lese a 10 koruniek na nanuk alebo malinovku.
     2. S nástupom na strednú školu, nastúpili aj prvé zodpovednosti, prvé brigády, lebo 10 koruniek bolo už jednoducho veľmi málo a aj tá limonáda bola už čoraz drahšia.
     3. Vysoká škola (mne osobne) neskôr zobrala nielen väčšinu zdravého úsudku, ale aj ilúziu o školských prázdninách, ktoré mali predstavovať oddych, vodu a slnko. So skončením skúškového, však končí aj všetka zábava. Mať nejakú prácu je skoro nevyhnutnosťou, ktorej sa úspešne celý rok vyhýbame - a možno ani nie - , lebo sme "tak veľmi" zaneprázdnení školskými povinnosťami.
     4. Ak teda brigádujeme, tak v ten jeden deň voľna, ktorý máme, pravdepodobne prší. Ak sa nám pošťastí dostať sa k vode a slnku, tak sme väčšinou takí unavení, že zaspíme na karimatke niekde pod brezou a zobudíme sa celí doštípaní od mravcov, prípade s miernym úpalom a opálením na tzv. raka či prasiatko.
     5. Ak sme boli dostatočne lenivý, alebo nezodpovední (čo je aj môj prípad) a nenašli sme si žiadnu brigádu, tak nám tiež veľa možností nezostáva. Bez peňazí sa len ťažko niečo podniká, a tak sme odkázaní na starostlivosť rodičov, ktorí sa tešia, že sme po roku zase doma. Dlho im to však nevydrží a začnú zisťovať, že v domácnosti pribudla nová pracovná sila. Tak trochu otrocky každý deň upratujeme, nakupujeme, varíme, čistíme 20 kg uhoriek a potom zavárame.
     6. V intímnych chvíľkach často uvažujeme, aké krásne bolo chodiť na prednášky (alebo vysielať pár dobrodincov, ktorí nás všetkých zapísali na prezenčku) a zisťovať koľko absenčiek máme ešte k dispozícii. Večer sme sa pokojne vrátili na izbu, kde nás čakali spolubývajúci/ce, fľaša fernetu, popcorn a nové časti tak veľmi nenávidených a predsa všetkými sledovaných slovenských reality show.
     7. Keď sa snažíme niekoho zlanáriť na prechádzku zisťujeme, že sú všetci kdesi odcestovaní v Hornej-Dolnej, alebo pracujú. Stávajú sa z nás asociáli, ktorých denným cieľom je prejsť sa do obchodu, poklebetiť s babkami kým čakáme v rade na šunku, alebo preležať celý deň len tak v posteli.
     8. Nakoniec sa nám pošťastí zohnať úctyhodnú partiu ľudí, zabaviť sa a žiť z tejto spomienky prinajmenšom do polovice leta s očakávaním, že možno príde podobná chvíľa.

     Ideálnych letných situácií nie je zas až tak veľa ako by sme si pri vyslovení slova prázdniny predstavovali. A tak sa aspoň snažme využiť všetok čas naplno robením toho, čo máme najradšej. Či už je to ležanie v posteli alebo iná plnohodnotná aktivita.

DOVI DOPO

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára